• Oddział Zamiejscowy w Śmiczu

     •  

      "Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania, władania. "

       
                                                                                                 Janusz Korczak
     • Z życia przedszkola

     • Nauczyciele uczący:

      mgr Halina Mularczyk- wychowawca grupy

      mgr Martyna Mielnik- nauczyciel wspomagający

      mgr Zuzanna Kamińska- j. niemiecki

      mgr Alicja Jarzycka- j. angielski

      o. Kamil Mróz - religia

       Oddział Zamiejscowy w Śmiczu czynny jest od poniedziałku do piątku  w godzinach 8.00- 14.00

      ZAPRASZAMY DO NASZEJ GALERII


   • Rok szkolny 2021/2022

     • JASEŁKA

       

           "Gdy Pan Jezus się narodził w szopce w Betlejem,

      wielka gwiazda ośweciła swoim blaskiem ziemię..."

       

         22 grudnia w naszym przedszkolu zapachniało choinką i piernikami. Dzieci wcieliły się w aktorów i pięknie zaprezntowały przedstawienie Jasełkowe, przypominając nam wszystkim wierszem i kolędą, co w tym okresie przedświątecznym jest najważniejsze- to narodzenie Jezusa w Betlejem. Tego dnia zasiedliśmy też do uroczystej Wigilii, dzieląc się opłatkiem i składając świąteczne życzenia.

      W dniu Bożego Narodzenia zawsze składa się życzenia

      I my  nasze też składamy i świątecznie pozdrawiamy :)

       

          

                  

               

       

       

     • GRAMY ZMYSŁAMI- WZROK

       

      Kiedy je zamykam, ciemno jest wszędzie

      Kiedy je otworzę, zaraz jasno będzie.

      Zobaczę przedszkole i moje panie, takie zabawne to mruganie.

      Oczy ważne spełniają zadania,

      Służą do patrzenia i do oglądania,

      Kiedy kogoś polubią przypadkiem,

      mrugną do niego ukradkiem :)

      Widzą słońce w dzień, widzą gwiezdną noc

      Wzrok to ważna supermoc!

          W miesiącu grudniu zmysłem, nad którym szczególnie pracowaliśmy, w ramach projektu "Gramy zmysłami", był wzrok. To był ekscytujący cały tydzień eksperymentów stymulujących percepcję wzrokową dzieci. Wywoływaliśmy tęczę w słoiku, kolorowy deszcz, układaliśmy symetryczną układankę wersję XXL, wykonywaliśmy i ozdabialiśmy błyszczącego robota, malowaliśmy farbami i dekorowaliśmy brokatem świąteczne gisowe figurki, obserwowaliśmy erupcję wulkanu, a także rysowaliśmy na piasku z wykorzystaniem światła. Przedszkolaki były zachwycone i czekają na kolejne zmysłowe zadania :) Zapraszamy na fotorelacje.

       

          

            

            

            

            

       

     • CZEKOLADOWE WARSZTATY :)

       

      Któż nas nie kocha czekolady? Jest dobra na smutek, złość, na zimowe wieczory i spotkania z przyjaciółmi. Jest dobra dla dużych, małych i tych całkiem malutkich. I choć w naszej diecie i diecie naszych pociech powinniśmy ograniczać cukier,to właśnie czekolada spożywana w odpowiedniej ilości ma też pewne korzyści zdrowotne. Prócz poprawy nastroju, dodaje energii i jest cennym źrodłem magnezu.

                 Przedszkolaki ze Śmicza mogły przekonać się na własnych kubkach smakowych, jak smakują rodzaje czekolady, bowiem do naszej miejscowości, w pewien śnieżny poranek, zawitał czekoladowy autobus. Mimo, że na zewnątrz mroźno i śnieżnie, w środku było cieplutko, przyjemnie i...pachniało czekoladą. Na każdego uczestnika warsztatów czekało stanowisko, czapka i fartuszek. Dzieci wykonały swoje własne czekoladki , a także czekoladowe świąteczne rysunki. Nie zabrakło również dgustacji. Gdy czekoladowe figurki się schłodziły, każdy dostał pudełeczko, w które zapakował swoje dzieła. Czekoladowe warsztaty spotkały się z wielkim zainteresowaniem dzieciaków. Zapraszamy na fotorelację :)

       

        

                

     • NIEPEŁNOSPRAWNY- INNY, CZY TAKI SAM? RAZEM TWORZYMY PRZYSZŁOŚĆ

       

            Pod takim hasłem odbył się dnia 7 grudnia krótki apel- prezentacja, w którym wzięli udział ucziowie szkoły wraz z nauczycielami oraz cała grupa przedszkolna. Pogadanka miala na celu uświadomienie dzieciom, że osoba z niepełnosprawnością nie jest kimś gorszym, dziwnym- mierzy się jedynie z pewnymi barierami, które codziennie musi pokonywać. Uczestnicy bliżej poznali świat osób niepełnosprawnych, dowiedzieli się, że odkrywają oni świat na swój własny- wyjątkowy sposób. 

            Dzieci poznały sposoby komunikacji osób niesłyszących, miały okazję nauczyć się kilku zwrotów w języku migowym. Dowiedziały się również, że system kropkowych kodów nazywa się alfabetem Braille'a i służy on osobom niewidomym do komunikacji. Osoby te mają bardziej niż inni- wyostrzony zmysł dotyku i słuchu. Uczestnicy mieli nawet okazję sami spróbować odczytać wydrukowany metodą Braille'a tekst. Wraz z nauczycielkami szkoły i przedszkola dzieci rozmawiały o tolerancji i poszanowaniu osób z niepełnosprawnościami. 

          Dzieci poznały również wizerunki kilku sławnych osób z niepełnosprawnościami- które, mimo swoich słabości śpiewają, uprawiają sporty, codziennie dając wiarę i nadzieję innym ludziom.

           Uczniowie i przedszkolaki mieli też okazję dziś sprawdzić na własnej skórze, z jakimi barierami muszą się codziennie mierzyć osoby z niepełnosprawnościami- przechodząc tor przeszkód z wykorzystaniem kul rehabilitacyjnych, odczytując zakodowany pismem Braille'a obrazek czy wybierając z miseczki z grochem ziarenka fasoli mając na dłoniach założone grube rękawice. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć osoby niepełnosprawne, wyrażać postawę szacunki i akceptacji wobec nich. 

          Tego dnia został też roztrzygnięty konkurs plastyczny pod nazwą "Niepełnosprawny- inny czy taki sam? Razem tworzymy przyszłość", w którym wzięli udział uczniowie szkoły i przedszkola. Wszystkie dzieci, które przysniosły pracę na konkurs zostały wyróżnione i nagrodzone. 

         Zwieńczeniem całych zajęć edukacyjnych było sprawdzenie się w quizie, który uczestnicy rozwiązali błyskawicznie.

          Zajęcia tego typu są ważnym elementem w edukacji młodego pokolenia, ponieważ uwrażliwiają dzieci na problemy, niepełnosprawności, odmienność, ludzką krzywdę, problemy; uczą empatii, szacunku, akcpetacji i tolerancji, wzbudzają chęć niesienia pomocy innym już od najmłodszych lat. 

      Zapraszamy na fotorelację:)

       

          

          

            

       

       

     • "Ding, dong, ding, dog spadł już śnieg. Pierwsza gwiazdka z nami jest.

      Jest ktoś taki, ktoś, kto chce właśnie dziś odwiedzić mnie.

      Miły, starszy, siwy pan; z wielkim workiem przyjdzie sam

      i dostaniesz to co chcesz, dzisiaj jest magiczny dzień... Mikołajki w przedszkolu :)  

       

            6 grudnia, jak co roku- przedszkolaki wypatrywały długo oczekiwanego gościa. W tym roku św. Mikołaj również o nas nie zapomniał- przyniósł piękne upominki, a my w zamian za hojność zaśpiewaliśmy mu piosenkę i obdarowaliśmy samodzielnie narysowanymi pracami oraz słodkościami. Chcieliśmy, aby św. Mikołaj został z nami na dłużej, a nawet zamieszkał tu w naszym przedszkolu, lecz niestety nasz gość bardzo się spieszył, bo na prezenty czekało jeszcze mnóstwo dzieci. Do zobaczenia święty Mikołaju za rok :) 

       

               

     • Dzisiaj u nas wielka sprawa

      Andrzejkowa jest zabawa!

      Wróżby, tańce i słodkości

      tu świat magii dziś zagościł

      Wróżka oczy swoje mruży,

      zaraz przyszłość nam wywróży! :)

       

           30 listopada w naszym przedszkolu zrobiło się magicznie. Dzieci poznały tradycje związane z Andrzejkami, dowiedziały się, jak kiedyś wróżono i skąd wywodzi się to święto.Odwiedziła nas dobra wróżka Amanda, która przyniosła ze sobą magiczną kulę, szkatułkę i koperty. W każdej z nich była ukryta wróżba dla dzieci. Oczywiście nie zabrakło Andrzejkowej zabawy z wróżką oraz słodkiego poczęstunku. Zapraszamy na fotorelację.

       

         

        

     • "SENSORYCZNA STONOGA STEFKA"

          W ramach projektu pn. "Gramy zmysłami", wzięliśmy udział w  konkursie na  wykonanie gry, podejmującej tematykę sensoryczną. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i pomysłowości, rozbudzanie zainteresowań o zmysłach, zachęcanie do aktywnej twórczości. Tak właśnie powstała nasza Stonoga Stefka. Inspiracją do stworzenia gry była piosenka "Idzie stonoga" oraz poradnik "Umiejętności społeczne- trening dla dzieci" N. Daniels.

          Najpierw przedszkolaki pokolorowały części stonogi, następnie zalaminowaliśmy karty, dzieci wycięły wydrukowane zdjęcia i zagadki. Powiązaliśmy karty ze sobą i zrobiliśmy stożkowe pionki. Dzieciaki były zachwycone efektem końcowym. Za każdym razem kiedy toczymy rozgrywkę jest świetna zabawa i nauka zarazem. Przedszkolaki uwielbiają sesnoryczne zagadki. Dzięki grze dzieci poznały swoje supermoce (zmysły), dowiedziały się, jak je wykorzystujemy każdego dnia. To dzięki zmysłom poznajemy otaczający nas świat. Maluchy odkryły, że wszyscy jesteśmy superbohaterami, ponieważ je posiadamy!

             

     • "GRAMY ZMYSŁAMI"- listopad

      "Słyszą wszystko, rejestrują, gdy dbasz o nie, się nie psują.

      Słyszą muzykę, szepty i głosy... Czasem przykrywają je twoje włosy.

      Są narządem zmysłu słuchu- zapamiętaj mały zuchu!

       

           W miesiącu listopadzie zmysłem, nad którym szczególnie pracowaliśmy był słuch. Realizując zadanie z projektu "Gramy zmysłami"- wykonaliśmy samodzielnie instrumenty: kij deszczowy, kolorowe dzwonki ze słoiczków oraz grzechotki z plastikowych butelek- do gry w dźwiękowe memo. Odbyły się zajęcia i zabawy z wykonanymi instrumentami. Lokalizowaliśmy źródła dźwięków oraz różnicowaliśmy dźwięki- określaliśmy ich natężenie i głośność. Rozwijaliśmy też zmysł słuchu wykorzystując Magiczny dywan oraz instrumenty muzyczne. To był cały muzyczny tydzień! 

                         

          

       

       

     • Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,

      znam się z dziećmi nie od dziś! - Pieczemy misiowe ciasteczka :)

       

                  25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia na naszych przedszkolaków czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci poznały genezę tego święta, odwiedziły bibliotekę szkolną, w której Pani Justyna zaprezentowała maluchom wizerunki różnych, różnistych misiów z bajek i nie tylko. Dzieci miały też możliwość pooglądania książeczek o misiach. 

                  Następnie w przedszkolu odbyły się misiowe konkursy, takie jak zlizywanie miodku z talerzyka oraz zabwy z muzyką; "Stary niedźwiedź", "Jadą, jadą misie".

                  Punktem kulminacyjnym misiowego dnia było samodzielne przygotowywanie i dekorowanie przez dzieci kruchych ciastek w kształcie misia, którymi po upieczeniu podzieliliśmy się z nauczycielami i uczniami szkoły. Własnoręcznie przygotowane ciastka były pyszne. W tym dniu nie mogło też zabraknąć misiowej fotobudki oraz misiów malowanych, które zabraliśmy na pamiątkę do domu. Zapraszamy na fotorelację.

          

          

            

          

       

     • "Już przed laty okrzyknięto w listopadzie ważne święto!

      11-sty dzień miesiąca niesie z sobą mnóstwo słońca,

      bo to bardzo ważna data i dla Polski i dla świata.

      Przedszkolaki pamiętają, całą Polskę pozdrawiają!"

       

      Świętujemy Dzień Niepodległości!

       

              11 listopada to dla każdego Polaka wyjątkowa data- Polska, po ponad stu latach niewoli, w 1918 roku odzyskała wolność i znów pojawiła się na mapie świata.

              W tym roku obchodzimy 103 rocznicę odzyskania niepodległości. To właśnie ten szczególny dzień skłania do refleksji i wspomnień o naszych przodkach- rodakach, którzy się nie poddali, z duszą na ramieniu, lecz z ogniem w sercu stawali do walki, aby dziś nasza ojczyzna była naszym wolnym, prawdziwym i spokojnym domem.

            Na pamiątkę tego wydarzenia -10 listopada br. przedszkolaki wzięły udział w uroczystym apelu, zorganizowaym przez uczniów klasy 3 szkoły podstawowej w Śmiczu i zaprezentowały piosenkę patriotyczą " Mój dom". Wszyscy odświętnie ubrani w biało- czerwone barwy narodowe i kotyliony, odśpiewali również hymn państwowy oraz wysłuchali wierszy i piosenek, które przedstawiła klasa 3.

            Obejrzeliśmy również film edukacyjny, który w przystępny dla maluchów sposób, przedstawił historię tej ważnej rocznicy. Przypomnieliśmy sobie również Katechizm Małego Polaka, a na koniec- aby zapamiętać ten ważny dla nas dzień- wykonaliśmy prace plastyczne o tematyce patriotycznej. 

      Zraszamy na fotorelację :)

        

        

        

        

       

       

       

     • Witajcie w przedszkolu chłopcy i dziewczynki! Uśmiechnijcie się, macie śliczne minki!

      To pasowania nadszedł już czas, pierwszy egzamin na przedszkolaka dziś zdasz!

      PASOWANIE Z KSIĄŻKĄ

               Dziś (04.11) nasze maluchy oraz dzieci, które po raz pierwszy w tym roku przyszły do przedszkola miały swoje święto. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, pięknie przedstawiając występ artystyczny. Dzieci pasowane powtórzyły słowa przysięgi , tym samym od dziś  stały się prawdziwymi przedszkolakami, otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.

                Na naszą uroczystość została również zaproszona p. Justyna Drążek, która jest opiekunem biblioteki szkolnej w Śmiczu. Pani Justyna zaprezentowała dzieciom pozycję o książkowym savoir vivre, czyli o zasadach zachowania się w bibliotece i szanowania książek, a także zachęciła dzieci do odwiedzania biblioteki szkolnej, czytelnictwa. Zaproponowała również poranki wspólnego, głośnego czytania, z których chętnie skorzystamy.

         Czytanie dzieciom niesie za sobą wiele korzyści: rozwija uwagę słuchową, wyobraźnię, myślenie, pozytywnie wpływa na koncentrację uwagi, wycisza. Czytajmy dzieciom, czytajmy z dziećmi, kiedy tylko nadarzy się do tego okazja, czytajmy przed snem; dziecko od małego oswojone z książką nie stroni od niej w szkole. 

      Zapraszamy na fotorelację z naszej uroczystości :)

        

        

           

        

             

     • ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ZMARŁYCH...

       

         

      ​​​​​​

       

     • Stoi pomarańczowa panna, w kącie oczkiem mruga,

      Do zabawy zaprasza dzieciaki, czy wiecie kto to taki??

      DZIEŃ DYNI W PRZEDSZKOLU wink

       

             Jak smakuje dynia? Czy można jeść dynię na surowo? Jakie są rodzaje dyń? Co można przyrządzić z dyni? Co dynia kryje pod grubą skórą? Czy dynia ma pestki? Czy dynie są tylko pomarańczowe?

               Na te i wiele innych pytań staraliśmy się odpowiedzieć w dniu, w którym dominował kolor pomarańczowy.  Nie zabrakło również dyniowych konkurencji sportowych, zabawy z dynią w roli głównej, dyniowej dyskoteki, dyniowej fotobudki. Na koniec rozkroiliśmy pannę dynię, aby "wybadać", co się kryje pod tą grubą skórką, a starszaki sprytnie wybrały wszystkie pestki do ususzenia. Odbyła się też próba smakowa surowej dyni, oraz ususzonych już pestek. Podsumowaniem dyniowych zajęć było wykonanie przez dzieci harmonijkowych dyń. Zapraszamy na fotorelację.

          

              

              

          

       

     • Jak się nazywa ta główka mała, będzie z niej surówka doskonała!

      Ma wiele witamin i ciekawych smaków, zwłaszcza kiszona przez przedszkolaków!

      Dziś w przedszkolu zapachniało owocowo- warzywną spiżarnią. Dzieci dowiedziały się, jakie przetwory można przygotowywać z warzyw i owoców oraz jakie są sposoby na zachowanie ich świeżości na dłużej (pasteryzacja, kiszenie, mrożenie, suszenie). Mogły też spróbować konfitury śliwkowej oraz dżemu.

      Głównym zadaniem w tym dniu było samodziele kiszenie kapusty. Przedszkolaki najpierw poznały smak surowej kapusty, następnie samodzielnie pomagały w przygotowaniu procesu kiszenia, płukały warzywa, tarły marchew, układały kapustę w słoiku i soliły. Potem ugnietliśmy kapustę, aby puściła sok, szczelnie zakręciliśmy słoik i ułożyliśmy go w naszym jesiennym kąciku. Z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy i próbę smakową. 

       

                    

     • Smaczenie, zdrowo, jarzynowo!

             Za oknem coraz chłodniej, a u nas w przedszkolu cieplutko, zdrowo i kolorowo. Z przyniesionych warzyw przyrządziliśmy samodzielnie pyszną zupę jarzynową. Poznaliśmy etapy przygotowywania zupy, a starszaki dzielnie pomagały płukać, obierać i kroić jarzyny. Pani ugotowała zupę, a potem wszyscy się nią zajadaliśmy. Samodzielnie przygotowana zupa smakuje najlepiej :) SMACZNEGO :)

       

                    

              

          

       

     • SENSORYCZNE ZABAWY- ciąg dalszy

       

      Jaka w dotyku jest brzoskwinia? Jak pachnie jabłko? Czy cebula jest gorzka? Jak smakuje cytryna?

      Na te pytania starały się dziś odpowiedzieć przedszkolaki. Wykorzystując zmysł dotyku, węchu i smaku, dzieci rozpoznawały różne owoce i warzywa. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie, ponieważ konrola wzroku była "wyłączona". To była świetna i pyszna zabawa :)

          

          

         

          

          

         

       

     • "Ja w przedszkolu- miło i efektywnie spędzam czas"
     •       

               W ramach projektu współfinansowanego ze środków UE oraz Gminy Biała dzieci przez cały rok szkolny 2020/2021 mogły uczestniczyć w różnorodych zajęciach rozwijających lub terapeutycznych. U nas były to zajęcia matematyczne, muzyczne oraz elementy terapii Integracji Sensorycznej. Zajęcia zyskały sympatię naszych milusińskich i cieszyły się dużym powodzeniem.

         

       

      "Plon niesiemy, plon..." - dożynkowe popisy

      Z okazji Święta Plonów w Śmiczu wzięliśmy udział w korowodzie dożynkowym, który sprawił dzieciakom wiele radości i frajdy. Były balony, bańki mydlane, cukierki i .... piękna pogoda :)

      Przedszkolaki zaprezentowały się również w tańcu Polki, który wywołał lawinę oklasków wśród publiczności.

         

         

       

      DZIEŃ KROPKI

      Są kolorowe, żółte, czerwone,

      czarne, różowe no i zielone...

      Spróbuj i ty bawić się z nami

      wielobarwnymi kropeczkami!

      Z okazji Dnia Kropki 15 września 

      dzieciaki mogły poznać historię Vashti, 

      dziewczynki,która zapoczątkowała święto kropki,

      aby zwrócić uwagę na to, że każde dziecko

      ma wiele talentów, jest wyjątkowe :)  Były kropkowe zagadki, kropkowe konkursy, kropkowe zabawy, kropkowe zdjęcia, kropkowe buzie i oczywiście kropkowa uczta :)

              

       

      DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

      Z pamiętnika przedszkolaka:

      "Przedszkolak to taki ktoś, kto ma kucyki i pije mleko."

      "Przedszkolak to chłopiec co chodzi do przedszkola, a dziewczynka to przedszkolanka".

      "Przedszkolak umie się zachować w przedszkolu, bo jest już duży."

      "Przedszkolak wie, że nie wolno bić dzieci i szczypać, i pluć."

      "Mama idzie do pracy, tata idzie do pracy, a przedszkolak też idzie do pracy- do przedszkola."

      W tym szczególnym dniu wszystkie Przedszkolaki mają swoje święto. W naszym przedszkolu nie zabrakło konkursów, zawodów sportowych, dyskoteki i pysznego poczęstunku :) Dzieci odwiedziły też uczniów ze szkoły niosąc im w podarku "uśmiechnięte", kolorowe babeczki. 

                                   

             

                 

       

      MY O PRZYRODĘ DBAMY, ŚMIECI BEZMYŚLNIE NIE WYRZUCAMY!

      SEGREGOWAĆ ODPADY UMIEMY!

      BO CZYSTĄ PLANETĘ MIEĆ CHCEMY!

       

          

         

       

      DZIŚ W PRZEDSZKOLU WIELKA DRAKA!!

      JAKA DRAKA?  NIE......!

      TO DZIEŃ CHŁOPAKA!!!

      Ten wyjątkowy dla wszystkich chłopców dzień wypełniony był licznymi atrakcjami, konkursami, zabawami, upominkami. Zwieńczeniem całej imprezy był pyszny gofrowy poczęstunek, o który zadbały niezawodne mamy z Rady Rodziców i nie tylko :) Zapraszamy na fotorelację.

       

          

         

         

       

      "GRAMY ZMYSŁAMI"

      W tym roku szkolnym nasz oddział bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pod nazwą "Gramy zmysłami", organizowanym przez Przedszkole nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi "Tęczowy Domek" we Wrocławiu, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka- Mikołaja Pawlaka.

      Głównym celem projektu jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci, tworzenie odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma
      zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej.
        Co miesiąc będziemy realizować zadania, zabawy, bądź będziemy tworzyć pomoce dydaktyczne w tematyce danego miesiąca.

       W miesiącu październiku tematem przewodnim jest "Jesienna ścieżka sensoryczna". Przedszkolaki z radością podeszły do zadania, które rozłożyliśmy na etapy. Najpierw zebraliśmy w parku "dary" jesieni- kasztany, szyszki,liście, żołędzie, trawę itp, potem je wysusziliśmy. Następnie powstała z nich nasza jesienna ścieżka sesnoryczna, po której każdy przedszkolak przeszedł bosymi stopami, opisując i nazywając wrażenia dotykowe, jakie mu towarzyszą. Zadanie październikowe sprawiło maluchom wiele radości, satysfakcji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne sensoryczne zadania. Zapraszamy na fotorelację.