• Zabawy i zabawki dla dzieci

• Co powinniśmy wiedzieć o zabawie.

Podstawową formą aktywności dziecka w wieku przedszkolny jest zabawa. Często podejmowana jest spontanicznie i nie ma dla dziecka określonego celu. Sama w sobie jest źródłem radości. Jednak dzięki zabawie dziecko wzbogaca swoją wiedzę o otaczającym świecie, doskonali komunikację, rozwija słownictwo. Zabawa pełni funkcję wychowawczą, uczy współdziałania w grupie i pozwala uwolnić dziecko od negatywnych emocji. Poprzez zabawę dziecko odtwarza sytuacje z życia codziennego, doskonali zachowania i projektuje rzeczywistość.

Wiedząc jak ważna jest zabawa staramy się stwarzać dziecku warunki do jego prawidłowego rozwoju. Na rynku zabawkarskim dostępnych jest wiele zabawek. Co powinniśmy wziąć pod uwagę kupując zabawkę aby spełniała oczekiwania dziecka i była odpowiednia do wieku?

• Wybierając zabawkę musimy pamiętać aby służyła rozwojowi dziecka i zarazem cieszyła.
          • Szukamy zabawki odpowiedniej do wieku aby nie znudziła się i zarazem nie była za trudna.
          • Wybieramy zabawkę wielofunkcyjną tak by dziecko mogło bawić się nią na różne sposoby.
          • Zabawka ma budzić zainteresowania dziecka, wyobraźnię i zachęcać do eksperymentowania. Powinna uczyć myślenia, ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość. Dobrymi zabawkami są klocki, gry typu memory, różnego rodzaju domina.
          • Cennymi zabawkami są takie które wyzwalają aktywność ruchową dziecka: piłki, skakanki, rowery, sanki, narty itp.
          • Pamiętamy również aby zabawka uczyła okazywania uczuć i wyrażania emocji. Służą ku temu wszystkie zabawki do przytulania oraz książki.

Najważniejszym aspektem wyboru zabawek jest bezpieczeństwo!

• Zabawka powinna posiadać znak CE świadczący o bezpieczeństwie.
          • Zabawka nie może posiadać drobnych elementów i ostrych krawędzi.
          • Sprawdzamy czy drobne elementy zabezpieczające są trwałe.
          • Pilnujemy czy do zabawki dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim.
          • Staramy się nie  ulegać reklamom telewizyjnym.

Wybierając zabawki dla naszego ukochanego dziecka kierujemy się zdrowym rozsądkiem i nie zapominamy, że największą radość sprawimy dziecku poświęcając mu swój czas.